JAK SI UŽÍT LETNÍ LÁSKU

JAK SI UŽÍT LETNÍ LÁSKU

01.07.2018

Emoce, které v nás vyvolávají lásky na jednu noc či krátkodobé letní románky, mohou přinést příjemné a vzrušující prožitky, dodat sebevědomí a vnést do života trochu zpestření. Letní láska může ale být i taková, jaký je sám život – vzrušující i nebezpečná zároveň.  

K létu patří hřejivé doteky slunce, máme lepší náladu, jsme aktivnější a toužíme po nových zážitcích. Ať už jsme single, v páru nebo máme rodinu, podnikáme to, na co v jiných obdobích není čas nebo příležitost. V podstatě chceme nějakým způsobem uspokojit naše niterní potřeby. Ty mohou mít mnoho podob – někdo touží po klidu a odpočinku, jiný po dobrodružství, kulturních, sportovních či duchovních zážitcích. Je v nás ale i živočišnost spojená se sexuálním pudem. Ta nás může přivést k situaci, kdy stojím před rozhodnutím – mám se sblížit s někým novým, neznámým? Nebo raději ne, protože je to příliš riskantní?  Co vše můžu získat, a co naopak ztratit?

Fyzické uspokojení jako priorita – rizikovost vysoká!

Život bez lásky a vášně by nebyl životem, ale přežíváním. I v přírodě je přirozeným mechanismem lov za kořistí s cílem něco získat. Na rozdíl od zvířat, která potřebují především potravu nebo si vydobýt nějakou pozici ve smečce, lidé chtějí získat nějaký pocit. Muži potřebují zpracovávat stavy, kdy dochází k přílivu a poklesu testosteronu i adrenalinu. Příjemný pocit uspokojení nacházejí kromě jiných aktivit i v sexu. Dobít kořist a uspokojit se jim přináší krátkodobé, nicméně slastné okamžiky, které pak vyžadují znovu. V menší míře po biologické stránce ovlivňuje testosteron a adrenalin včetně dalších hormonů i chování žen. I ty nacházejí uspokojení v tom, že někoho „dostaly“, nebo naopak že byly samy ukořistěny. Fyzické vzrušení a uspokojování nelze zatracovat a odsuzovat.  Je však třeba dobře zvážit, koho a za jakých okolností si ke svému tělu pustíme.

Pokud není čas na rozhodování, protože dochází ke spontánnímu: „tady a teď nebo „teď anebo nikdy“, nikdy neopomeňte opatření, která v maximální míře chrání vaše zdraví.

 

Fyzické i emoční uspokojení – rizikovost středně vysoká!

Možná si vzpomínáte na letní tábory, na krátkodobé lásky a první vzrušující chvíle, kdy jsme nemysleli na nic jiného než na to, jak být nablízku druhému. Byli jsme zaplaveni endorfinem, nazývaným hormonem lásky, který uspokojil naše tělo i duši. Tento otisk v nás někde uvnitř zůstal, a proto přirozeně toužíme po tom tyto krásné okamžiky opět prožívat. Léto a s ním spojená odhalenost a přitažlivost našich fyzických těl spolu s příležitostí, která se naskytne, když se ocitneme někde na novém místě a potkáme nové lidi, může přivést novou skutečnost.

Potkáme někoho, kdo je pro nás zajímavý jako člověk a zároveň nás fyzicky přitahuje. Cítíme jedinečnost, okouzlení, pocit svobody a sílu kouzla okamžiku. Pokud nemáme partnera, není co řešit.  Pokud ale žiji s někým, kdo na mě někde čeká, problémem je, že se často krátkodobě „zamilujeme“ a následně rozcházíme s většími nebo menšími šrámy na duši.  Co s tím?

 

 • I přes vášeň a romantické chvíle o situaci přemýšlejte racionálně. Neiniciujte žádné změny, nic neslibujte a neplánujte.
 • Mohu získat ale i hodně ztratit - v případě, že se partner o románku doví, může to mít na vztah nedozírné následky.
 • Pokud do románku jdete, zvažte, zda zvládnete emocionální výkyvy a případné zklamání. Situace se může vyvíjet nepředvídatelně, může vás to hodně zasáhnout. Domů pak přijedete smutní a zmatení. Zvládnete to?
 • I v případě, že se novým objevem cítíte v bezpečí, vnímejte všemi smysly, kde jste a co se děje

Někdy se stává, že z románku vzklíčí hlubší citové propojení. Intuitivně vnímáme, že se děje něco zásadního. K lásce, která nás hluboce zasáhne, bychom se neměli odvracet zády, ale naopak jí dát volný průchod. Ale i tady platí: nepodléhat emocím a nedělat rychlá rozhodnutí. Čas ukáže, zda nás naše intuice vedla správně, anebo situaci přehodnotíme.

 

Duševní uspokojení – rizikovost nulová, zisk maximální!

K zamyšlení je názor, že smysluplný partnerský vztah je takový, kde je kromě sexuality a biologické podstaty klíčový osobnostní a duchovní vývoj jedince i páru jako takového. K harmonii na vysoké energetické úrovni vede pouze monogamie a věrnost. Co může žena udělat pro muže, aby posilovala jeho lásku k ní, je, že mu dá pocítit, že on je „vůdce stáda“, a to tak, že mu dává najevo, že právě on je ten nejlepší, nejsilnější a nejrozhodnější. Tím rozvine jeho potenci, ale i další aspekty vůdce stáda: ochrana rodiny, teritoria, snahu o materiální zabezpečení. Oživí v muži ale i lásku mateřskou, která je jednou ze součástí lásky erotické. Takto „hýčkaný“ muž nikdy neopustí domov, který mu dává možnost odpočinutí v náručí matčině, které zná z dětství. Jestliže žena tento fakt moudře uchopí, dosáhne toho, že bude mít doma muže tvořivého, pracovitého, citlivého a potentního. Autoři těchto tezí Josef Staněk a Jana Brzobohatá ve své knize Láska muže a ženy z pohledu duševních a duchovních sil zdůrazňují, že právě duchovní aspekt vztahu dává sexualitě vyšší záměr a hloubku, a tím i prožitek.

 

Pro ty, kteří chtějí prožít romanci se svým partnerem!

Jak rozproudit lásku v partnerovi, kterého mám vedle sebe a krásné pocity chci prožívat pouze s ním?

 • Buďte spolu pár dnů sami
 • Jeďte na místo, které ve vás evokuje hezké vzpomínky (první seznámení, rande, vydařený výlet)
 • Vypněte mobily i hlavy (aspoň na chvíli nechte starosti stranou, ty vám neutečou, co vám ale uteče a nikdy se nevrátí, je drahocenný čas, který jste mohli strávit s blízkým člověkem)
 • Povídejte si o tom, co jste spolu zvládli a dokázali (do hlubších analýz se ale nepouštějte, dotkli byste se citlivých témat, která jsou v každém vztahu)
 •  Oceňte jeden druhého, vyslovte, čeho si na partnerovi vážíte a proč je pro vás důležitý
 • Překvapte ho (ji) drobným dárkem
 • Prožívejte intimitu jinak. Spíše než na erotické prádlo a druh parfému se nalaďte jeden na druhého. Věnujete si čas a pozornost - to je láskyplné gesto, jehož vyústěním může, ale nemusí být sexuální zážitek.

Pocit blízkosti a radost z přítomnosti druhého je intimním prožitkem, který obohatí oba dva, přináší klid a hluboké vnitřní uspokojení. 

 

 

 

Kontaktujte mě

Konzultace v délce 1 hodiny nejsou tak efektivní, nicméně svůj smysl mají. Zejména kvůli rozhodnutí, zda absolvovat další sezení nebo svěřit jiné blízké 

osoby do mých rukou, potřebujete mít dobrý pocit, a především získat důvěru. 

Osobní koučink na téma vztahy a komunikace, pedagogicko-psychologické poradenství:
 

Osobní setkání
   1h:   800 Kč
1,5h: 1200 Kč
   2h: 1600 Kč
Rozhovor přes Skype
   1h:   600 Kč
1,5h:   900 Kč
   2h: 1200 Kč

Mgr. Charlotte Benátská

294 74 Hlavenec 168

IČ: 64373762 (neplátce DPH)


Poslední články

Intimita a emoce jsou spojené nádoby

Intimita a emoce jsou spojené nádoby

17.02.2019

Sexualita mezi lidmi je základní esencí života i vztahu jako takového. Kvůli uspokojení našich potřeb jsme ochotni riskovat a bojovat. Dává nám ale i …

Číst více
ŠŤASTNÝ VZTAH MÁ KVALITU PŘÁTELSTVÍ

ŠŤASTNÝ VZTAH MÁ KVALITU PŘÁTELSTVÍ

03.10.2018

Většina z nás touží po klidu a bezpečí, kdy s partnerem vytvoříme domov, bezpečné místo, kam se budeme rádi vracet a společně vychovávat děti. Chceme …

Číst více
JAK SI UŽÍT LETNÍ LÁSKU

JAK SI UŽÍT LETNÍ LÁSKU

01.07.2018

Emoce, které v nás vyvolávají lásky na jednu noc či krátkodobé letní románky, mohou přinést příjemné a vzrušující prožitky, dodat sebevědomí a vnést d…

Číst více
JAKOU ŠANCI MÁ VÁŠ VZTAH

JAKOU ŠANCI MÁ VÁŠ VZTAH

01.09.2018

Žijete delší dobu s někým, na kom vám záleží, přesto jsou ale období a situace, kdy nevíte, jak dál. Zvažujete, zda má smysl ve vztahu pokračovat. Na …

Číst více

Rozhovor se mnou na téma:
Co přitahuje ženy na mužích

Zveřejněné články

časopis Psychologie