Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • schedule 01.07.2018
  Sdílet:  

  Jak si užít letní lásku

  Emoce, které v nás vyvolávají lásky na jednu noc či krátkodobé letní románky, mohou přinést příjemné a vzrušující prožitky, dodat sebevědomí a vnést do života trochu zpestření. Letní láska může ale být i taková, jaký je sám život – vzrušující i nebezpečná zároveň.  

  K létu patří hřejivé doteky slunce, máme lepší náladu, jsme aktivnější a toužíme po nových zážitcích. Ať už jsme single, v páru nebo máme rodinu, podnikáme to, na co v jiných obdobích není čas nebo příležitost. V podstatě chceme nějakým způsobem uspokojit naše niterní potřeby. Ty mohou mít mnoho podob – někdo touží po klidu a odpočinku, jiný po dobrodružství, kulturních, sportovních či duchovních zážitcích. Je v nás ale i živočišnost spojená se sexuálním pudem. Ta nás může přivést k situaci, kdy stojím před rozhodnutím – mám se sblížit s někým novým, neznámým? Nebo raději ne, protože je to příliš riskantní?  Co vše můžu získat, a co naopak ztratit?

  Fyzické uspokojení jako priorita – rizikovost vysoká!

  Život bez lásky a vášně by nebyl životem, ale přežíváním. I v přírodě je přirozeným mechanismem lov za kořistí s cílem něco získat. Na rozdíl od zvířat, která potřebují především potravu nebo si vydobýt nějakou pozici ve smečce, lidé chtějí získat nějaký pocit. Muži potřebují zpracovávat stavy, kdy dochází k přílivu a poklesu testosteronu i adrenalinu. Příjemný pocit uspokojení nacházejí kromě jiných aktivit i v sexu. Dobít kořist a uspokojit se jim přináší krátkodobé, nicméně slastné okamžiky, které pak vyžadují znovu. V menší míře po biologické stránce ovlivňuje testosteron a adrenalin včetně dalších hormonů i chování žen. I ty nacházejí uspokojení v tom, že někoho „dostaly“, nebo naopak že byly samy ukořistěny. Fyzické vzrušení a uspokojování nelze zatracovat a odsuzovat.  Je však třeba dobře zvážit, koho a za jakých okolností si ke svému tělu pustíme.

  Pokud není čas na rozhodování, protože dochází ke spontánnímu: „tady a teď nebo „teď anebo nikdy“, nikdy neopomeňte opatření, která v maximální míře chrání vaše zdraví.

  Fyzické i emoční uspokojení – rizikovost středně vysoká!

  Možná si vzpomínáte na letní tábory, na krátkodobé lásky a první vzrušující chvíle, kdy jsme nemysleli na nic jiného než na to, jak být nablízku druhému. Byli jsme zaplaveni endorfinem, nazývaným hormonem lásky, který uspokojil naše tělo i duši. Tento otisk v nás někde uvnitř zůstal, a proto přirozeně toužíme po tom tyto krásné okamžiky opět prožívat. Léto a s ním spojená odhalenost a přitažlivost našich fyzických těl spolu s příležitostí, která se naskytne, když se ocitneme někde na novém místě a potkáme nové lidi, může přivést novou skutečnost.

  Potkáme někoho, kdo je pro nás zajímavý jako člověk a zároveň nás fyzicky přitahuje. Cítíme jedinečnost, okouzlení, pocit svobody a sílu kouzla okamžiku. Pokud nemáme partnera, není co řešit.  Pokud ale žiji s někým, kdo na mě někde čeká, problémem je, že se často krátkodobě „zamilujeme“ a následně rozcházíme s většími nebo menšími šrámy na duši.  Co s tím?

  • I přes vášeň a romantické chvíle o situaci přemýšlejte racionálně. Neiniciujte žádné změny, nic neslibujte a neplánujte.
  • Mohu získat ale i hodně ztratit - v případě, že se partner o románku doví, může to mít na vztah nedozírné následky.
  • Pokud do románku jdete, zvažte, zda zvládnete emocionální výkyvy a případné zklamání. Situace se může vyvíjet nepředvídatelně, může vás to hodně zasáhnout. Domů pak přijedete smutní a zmatení. Zvládnete to?
  • I v případě, že se novým objevem cítíte v bezpečí, vnímejte všemi smysly, kde jste a co se děje

  Někdy se stává, že z románku vzklíčí hlubší citové propojení. Intuitivně vnímáme, že se děje něco zásadního. K lásce, která nás hluboce zasáhne, bychom se neměli odvracet zády, ale naopak jí dát volný průchod. Ale i tady platí: nepodléhat emocím a nedělat rychlá rozhodnutí. Čas ukáže, zda nás naše intuice vedla správně, anebo situaci přehodnotíme.

  Duševní uspokojení – rizikovost nulová, zisk maximální!

  K zamyšlení je názor, že smysluplný partnerský vztah je takový, kde je kromě sexuality a biologické podstaty klíčový osobnostní a duchovní vývoj jedince i páru jako takového. K harmonii na vysoké energetické úrovni vede pouze monogamie a věrnost. Co může žena udělat pro muže, aby posilovala jeho lásku k ní, je, že mu dá pocítit, že on je „vůdce stáda“, a to tak, že mu dává najevo, že právě on je ten nejlepší, nejsilnější a nejrozhodnější. Tím rozvine jeho potenci, ale i další aspekty vůdce stáda: ochrana rodiny, teritoria, snahu o materiální zabezpečení. Oživí v muži ale i lásku mateřskou, která je jednou ze součástí lásky erotické. Takto „hýčkaný“ muž nikdy neopustí domov, který mu dává možnost odpočinutí v náručí matčině, které zná z dětství. Jestliže žena tento fakt moudře uchopí, dosáhne toho, že bude mít doma muže tvořivého, pracovitého, citlivého a potentního. Autoři těchto tezí Josef Staněk a Jana Brzobohatá ve své knize Láska muže a ženy z pohledu duševních a duchovních sil zdůrazňují, že právě duchovní aspekt vztahu dává sexualitě vyšší záměr a hloubku, a tím i prožitek.

  Pro ty, kteří chtějí prožít romanci se svým partnerem!

  Jak rozproudit lásku v partnerovi, kterého mám vedle sebe a krásné pocity chci prožívat pouze s ním?

  • Buďte spolu pár dnů sami
  • Jeďte na místo, které ve vás evokuje hezké vzpomínky (první seznámení, rande, vydařený výlet)
  • Vypněte mobily i hlavy (aspoň na chvíli nechte starosti stranou, ty vám neutečou, co vám ale uteče a nikdy se nevrátí, je drahocenný čas, který jste mohli strávit s blízkým člověkem)
  • Povídejte si o tom, co jste spolu zvládli a dokázali (do hlubších analýz se ale nepouštějte, dotkli byste se citlivých témat, která jsou v každém vztahu)
  •  Oceňte jeden druhého, vyslovte, čeho si na partnerovi vážíte a proč je pro vás důležitý
  • Překvapte ho (ji) drobným dárkem
  • Prožívejte intimitu jinak. Spíše než na erotické prádlo a druh parfému se nalaďte jeden na druhého. Věnujete si čas a pozornost - to je láskyplné gesto, jehož vyústěním může, ale nemusí být sexuální zážitek.

  Pocit blízkosti a radost z přítomnosti druhého je intimním prožitkem, který obohatí oba dva, přináší klid a hluboké vnitřní uspokojení. 

  Sdílet: