• ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Terezie

  Dobrý den, prosím o radu ohledně intimního života. Mám několik měsíců po porodu a stále se potýkám s nechutí na sex. Nebaví mě a nedokážu ho prožít, odvázat se. Podobně jsem vše prožívala i v těhotenství. Vím, že je tohle i hormonálně podmíněno, nicméně trvá to už tak dlouho, že mě to trápí. S manželem máme jinak harmonické manželství, jsme šťastní ze syna i jeden za druhého. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za pomoc.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  podle mé zkušenosti - se sníženou chutí na sex několik měsíců po porodu se potýká mnoho žen, je to tak, jak uvádíte – hormonální hladinou, ale i dalšími faktory, jako je únava a velká myšlenková roztříštěnost v souvislosti s péčí o dítě a domácnost. Žena zkrátka v tomto období není nastavená na sexuální styk, vystačí si s citovými a emočními projevy, které jí dodává dítě i partner. Některé ženy hlásí, že chuť na sex měly až po roce po porodu i déle, až když přestaly kojit.  Pokud máte harmonické manželství a jste jinak šťastní, nezabývejte se představou, jak by to mělo správně vypadat, nevyžadujte po sobě, abyste byla dokonalá matka a partnerka, není ve vašich silách naplňovat vždy vše na 100%. Co je správné a dobré, je natolik individuální, že nelze udělovat rady, co kdy a jak má fungovat. Dopřávejte si vzájemnou blízkost, doteky, hlazení a zkuste nepřemýšlejte nad tím, že tomu něco dalšího chybí. Láskyplný partner vás pochopí, ví, že to je otázka času a neznamená to, že vaše pozornost vůči němu vytratila.

  Pokud byste po nějaké době cítila, že vás toto téma nadále trápí a chtěla to řešit, napište mi email a já vám předám kontakt na kolegyni, která se specializuje na intimní a sexuální problémy žen.

  Rada na závěr: zaměřte svou pozornost na to, co je ve vztahu a rodině dobré a co funguje, dopřávejte si vše, co vám dělá radost a harmonizuje tělo i duši.

  P.S. Můžete zkusit i přírodní doplňky, které dopomáhají k duševní i sexuální vitalitě:https://www.perlazdravi.cz/sportovni-vyziva/vito-life-kotvicnik-zemni--90--saponinu-100-tobolek/

  S pozdravem

  Charlotte Benátská