• ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Stanka

  Vážená paní doktorko, obracím se na Vás s náhledem na můj problém, případně radu. Mám 8 měsíční vztah. Zjistila jsem, že ještě v nedávné minulosti (cca 4 měs. zpět) byl můj současný přítel pravidelně v nepravidelném kontaktu (nejen písemným) i se svou ex se zájmem, jak se má, zda jí něco nechybí, s ochotou pomoci jí s drobnými opravami v bytě. Vedli jsme na toto téma poměrně dlouhou diskuzi, na začátku které popíral vše, co jsem tušila. Ve chvíli, kdy zjistil,že netipuji, ale skutečně vím, přiznal vše co měl a ještě něco navrch. Sdělil mi, že na začátku našeho vztahu ( přelom ledna,února) pochybil a měl dvakrát poměr se svou ex. Důvod prý neví, snad ze sentimentu -vzpomínka. Prý si po tomto pochybení uvědomil, že to tak skutečně nechce, že chce být jen se mnou a se mnou tvořit přítomnost i budoucnost. Samozřejmě jsem velice zklamaná a důvěra je pryč. Rozhodla jsem se dát příteli šanci, neboť věřím, že máme na čem stavět ( náš vztah byl doposud plný smíchu, společně trávených sportovních i nesportovních aktivit, romantické chvilky, řešení problémů, projevy radostí i starostí - vše v dobré souhře). Dohoda zní, že mu dávám půl roku na to, aby mi dokázal, že to s námi myslí vážně (přerušit kontakt s minulostí a pracovat na našem vztahu, nelhat). Zajímá mne Váš názor na tuto historii, na mou odezvu, jeho počínání atp., neboť přesto mám v sobě pochyby a říkám si, zda to není manipulátor a já to nevidím, neboť náš opravdu krásný vztah byl založen na mnoha lžích. Již na začátku mi zatajil,že se rozešel pár dnů před našim setkáním s ex (byť jsem se ho na to ptala). Kdybych to tušila, nešla bych s ním do vztahu, netoužila jsem být převozník. Mě sděloval miluji tě, ex psal miloval jsme tě,to se nikdy nezmění. Sype si popel na hlavu, ví , že mám právo naložit s ním jak uznám za vhodné. Tvrdil, že už s ní být nechce, prý ho ale vydírala ve chvíli, kdy zjistila,že se rozhodl být se mnou a tak nechtěl čeřit vodu a snažil se být kamarádský a nakonec se v tom všem prý zamotal. Partnerovi je 43 let, mne o 4 roky méně. Nerozumím tomu, je to muž galantní, pozorný, ví,co chtějí ženy slyšet, ochotný pomoci komukoliv ... Byl pro mne doslova princem na bílém koni, jeden ze sta tisíce, snem každé ženy (do prozření). Děkuji za reakci a přeji hezký den. Stanka

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, Stanko,

  partner má zřejmě problém v tom smyslu, že nesmí zklamat, s tím souvisí téma s odmítnutí, pokud po něm osoba blízká (přítelkyně, matka a nebo i další ) něco chtějí, má tendenci vyhovět, čili nezklamat… V momentě, kdy tvrdí, že se zachoval nějak, protože ho bývalá vydírala, tak je patrné, že spíš než by byl manipulátorem, je sám manipulovatelný. Což pozor! - znamená nerozhodný a slabý.

  Vaše věta, cituji: „Sype si popel na hlavu, ví , že mám právo naložit s ním jak uznám za vhodné“ jakkoli zní omluvně a kajícně, značí ale to, že předává Vám moc nad sebou. Očekává, že Vy nějak rozhodnete a on se přizpůsobí, čili podřídí.  Podvědomě Vám tím dává najevo, že je schopen rozhodnutí za to, co bude dál, přenechat druhému.

  Na druhou stranu je třeba zmínit, že to nedělá úmyslně, jsou to podvědomé záležitosti, které ho nutí takto jednat a samotného ho to trápí. Musel by vědomě uznat, že dělá chybná rozhodnutí a mít vůli na sobě pracovat. Je to o sebehodnotě (sebevědomí).

  Já vím, že není jednoduché najít partnera, který má zájem sdílet, pomáhat, respektovat a společně něco stavět. Pokud je v tomto vstřícný a rozumíte si i po intimní stránce, dává smysl, že vztahu dáte ještě šanci. Dohoda tak, jak jí popisujete, je v pořádku, chyby děláme všichni, zralí a milující partneři je pak už více neopakují.

  Sama uvidíte, zda Vás bude chtít ubezpečit slovy, anebo činy, které jako jediné mají opravdovou vypovídající hodnotu.  Za půl roku se úplně neodhalí žádný člověk, ale bude-li mít tendenci brát vztah vážně se vším, co k němu patří a shodnete se na dalších krocích ohledně budoucnosti, zkusila bych to.

  Co se týče Vás osobně, měla byste se pokusit o eliminování pocitů spojených s nedůvěrou a zklamáním. Ano, může Vás opět zklamat. Je to reálné. Musíte se nad to povznést – když zalže, je to vlastně dobře, protože vztah ukončíte.  Chybou by bylo ale očekávat, že Vás podvede nebo zalže. Jakoby Vám „potvrdí“, jak o něm smýšlíte. I to, jak o něm přemýšlíte a jak se k němu chováte, ho v pozitivním slova smyslu formuje.

  Vašemi negativními pocity si ubližujete a nepustí Vám to k tomu, abyste si vztah užívali naplno. Věřte tomu, že vše  dobře dopadne, ať se stane cokoliv.

  S pozdravem

  Charlotte Benátská