• ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Stanislava

  Dobrý den, s přítelem spolu žijeme v Praze. A ve městě, kde jsme oba žili dříve, ma 3 děti. Když tam jede, slíbí mi ze se večer vrati domů, ale v 95% to nikdy nesplní a zůstává tam prez noc. To by ještě nebylo tak strašný. Bohužel ale pokaždé přespává v dome své bývalé. Pokaždé to omlouva detma, ze tam usnul, ze ona ani nebyla doma, ze spal celou noc se svýma detma. Tudis, ze on nedělá nic špatného. To, ze tam dodnes funguje jako hodinový manžel, už ani nezmiňují. Já jsem hysterka, co mu nechce dovolit byt s detma. Prosím vas, je normální, aby tohle dělal? Jsem už zoufalá , nevím co mam dělat.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, paní Procházková,

  rozumím Vám v tom, že jste znepokojená. Jednak nevíte úplně přesně, co se odehrává, když přebývá mimo váš společný domov, a jednak nedodržuje, co slíbil.

  Je ale z pozice neutrální osoby těžké soudit někoho, kdo odchází za svými dětmi a obecně tam nějak vypomáhá. Táhne ho k tomu zodpovědnost a také pocit viny, že jsou bez něj… Nevím, jak jsou děti velké, ale zkrátka k němu stále patří a budeme se k nim v různých situacích a časových rozmezích vracet. Pokud tento fakt nepřijmete, bude to neustálý podnět k hádce. Možná se cítíte ohrožená a znejistěná, možná máte pocit, že ho bývalá zneužívá, ale pokud si toto s partnerem jednoznačně nevyjasníte, budete z této situace utrápení oba.

  S Vámi je z nějakého důvodu, více mu vyhovujete, jinak by s Vámi nebyl. Zkuste s ním tedy místo výčitek a kritiky vykomunikovat to, že bude dodržovat, na čem se domluvíte, čili vracet se večer vždy domů.

  Nevím, jak daleko to k nim má a jak často je vídá.  Je ale dobré, že s nimi udržuje kontakt, kdybyste spolu měli děti, také byste určitě chtěla, aby se k nim neobracel zády a pomáhal Vám i jim.  Já vím, že to nemáte jednoduché, žijete ale s mužem s nějakou minulostí a tu je třeba akceptovat.

  Zamyslete se nad těmito tématy:

  • Jsem vůbec schopna a ochotna přijmout se všemi důsledky někoho se třemi dětmi?
  • Co chci já – rodinu, dítě? Poskytne mi to tento muž?
  • Jsem s ním vůbec šťastná?
  • Když pomyslím na budoucnost, jaký mám pocit?
  • Můžu se o toho muže opřít, je mi oporou, respektuje mě a já jeho, máme společný životní záměr?
  • Shodneme se na životním stylu, v komunikaci, v intimních věcech?
  • Vyslechne mne a pomůže mi, když potřebuji a naopak?
  • Chtěla bych skutečně tohoto muže nebo bych „raději někoho jiného?“

   

  Paní Procházková, v tuto chvíli nelze více napsat, pokud byste měla pocit, že potřebujete ujasnit si své priority, vyznat se sama v sobě a vědět, jak se rozhodnout (v případě, že se máte nad čím rozhodovat), bylo by dobré téma probrat osobně nebo přes počítač či mobil (Skype).

   

  S pozdravem

  Charlotte Benátská