Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Monika

  Dobrý den, už delší dobu mě to trápí, ač jsem člověk s velmi silnou povahou a nedám to na sobě znat. Jsem se svým partnerem už přes 2 roky. Ze začátku jsme měli nádherný vztah, plný lásky,pochopení, a dokonce i sexu, který je teď náš momentální problém. Už více jako půl roku jsme spolu nespali.Když se s nim snažím o tom bavit tak řekne že z mé strany nevidí ten chtíč po tom sexu. Já už vůbec nevim co mám dělat. Poslední dobou nad tím stále více uvažuji. Většina muzu bez sexu nevydrží ani měsíc natož tak dlouho. Když jsem se jej zeptala zda si našel někoho jiného nebo jestli mě podvádí. Všechno popře. Což ikdyby byla pravda tak by to popřel. Proto vás žádám o radu. Jak tento poměrně podstatný problém máme řešit? Jak se s nim mám o tom bavit? Protože zřejmě normální komunikace nám nepomůže. Budu moc ráda za vaše rady. Děkuji.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  půl roku je dlouhá doba, skutečně to indikuje něco víc než je běžné nad rámec únavy z přepracovanosti nebo kvůli osobním starostem. Po 2 letech je sice prvotní okouzlení pryč, ale když si partneři rozumí a mají se rádi, intimní vztah funguje, sice v jiných intenzích, ale funguje.

  Možné varianty postoje ze strany muže:

  • Něco mu vadí a nevyhovuje (na Vás nebo sobě) ve vašem soužití
  • Má problémy v práci a tíží ho to, je v tenzi
  • Má zdravotní problém a nechce o tom mluvit
  • Něčeho se bojí  
  • Myslí si, že pro Vás z nějakého důvodu není dost dobrý, v něčem si nevěří
  • Potkal nějakou jinou ženu a prožívá fyzické uspokojení jinde

  Někdy se stává, že se muži „stáhnou“ fyzicky i emočně, když začnou větřit, že žena bude v dohledné době něco chtít (sestěhovat se, svatba, početí potomka). Jakoby jim začne docházet, že ztrácejí „svobodu“, čili v jejich překladu volnost, a začnou mít strach. Nahlas to ale často neřeknou.

   Jak situaci řešit?

  Píšete, že na sobě nenecháte znát, co Vás trápí. Vůči okolí je to pochopitelné, nicméně kvůli sobě i partnerovi byste měla udělat opak. On musí vědět, že Vás situace velmi znepokojuje a že jí chcete řešit.

  Měla byste ho přimět k otevřené komunikaci. Nic jiného rozumného a konstruktivního dělat nelze. Volte ale vhodné načasování a vyvarujte se kritiky, výčitek i plačtivých scén. To pak často muži nezvládají a zvolí buď útok nebo útěk…

  Ta, když nezafunguje, budete vědět, že on není tím, který by Vám byl v budoucnu oporou, protože vyzrálý člověk problémy řeší, čili umí je přinejmenším pojmenovat. Zeptejte se ho, co mu na Vás vadí, zda je něco, co mu nevyhovuje a hlavně, co můžete oba udělat pro to, aby se vaše situace zlepšila.  

  Pokud mu na Vás a vztahu záleží, nelze na tyto konkrétní a srozumitelné dotazy neodpovědět. Ozvěte se mi, kdyby se situace nezměnila k lepšímu.

   

  S pozdravem

  Charlotte Benátská