Poradna

Zpět do poradny

Dotaz od uživatele Petra

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda má smysl být s člověkem, když je pro něj na obtíž být se svým dítětem a raději odchází pryč aniž by řešil problémy. Jde konkrétně o to, že můj manžel veškerou zodpovědnost a péči o dceru nechává na mě a současně vše kolem domácnosti. Dokud jsme neměli dceru bylo vše v pořádku. Nyní jsou dceři 3 roky a vyžaduje pozornost. Myslíte, že je vztah resp. nevztah k dítěti dedicny. Přesně tak se choval i jeho otec, nezájem ,ignorance. Pokud chci něco řešit vyříkat si problém ať je jaký koliv, mlčí, ignoruje a odchází. Jednou už mi i dokoce řekl že si není jistý ,že se měl kdy ženit a mít dítě. Když se stane, že se s ním dá mluvit tak slíbí ,že se bude snažit a jakmile zase nastane situaci ,že dcera vyžaduje pozornost odchází a nevšímá si ji, tak jakou má náladu. Přijde mi, že si nachází důvod ,aby s námi nemusel být. Žije si svůj život. Děkuji za radu hezký den Petra

Odpověď od Charlotte

Dobrý den, Petro,

tento problém je poměrně častý, žena zůstává na péči o dítě a domácnost často sama. Muž odchází (za prací, za koníčky, někam, kde mají klid..), žena je frustrovaná a nerozumí tomu.

Někteří muži skutečně necítí potřebu sdílet čas a hru a malými dětmi, nebaví je to a ano -kopírují chování, které znají ze svých původních rodin. Není to dědičné, jsou tak ale programově nastaveni. Chovají se tak, jak znají z domova. Časem své postoje mění, pokud jim na partnerce záleží a dokáží se o věcech otevřeně bavit, v mnoha věcech se přizpůsobí novému rodinnému modelu. Záleží na tom, co je vlastně baví, pokud muž není „rodinný typ“, nemá smysl čekat, že se něco výrazně změní k lepšímu. Situace se také u mnohých změní, když dítě povyroste.

Smysl s takovým člověkem žít má, pokud víte, že mu na Vás záleží, je Vám oporou, když potřebujete, respektuje Vás a pomůže, když je třeba. A samozřejmě – pokud i Vy sama ho vnímáte jako osobu blízkou a parťáka, a ne jako nepřítele…

 Zkuste si z toho nedělat přílišné starosti, ztrácíte energii, kterou každá žena s malým dítětem potřebuje. Zaměřte se na sebe a dceru užívejte si to s ní. Buďte vděčná za to, že jste zdraví, že máte partnera a že věřte, že se v budoucnu věci mohou změnit k lepšímu. Když budete oba chtít a oba uděláte nějaké kompromisy, půjde to.

Pokud byste potřebovala pomoci v případě, kdy budete mít pocit, že to už nemůžete zvládnout a že jdou věci z kopce, ozvěte se mi. Sejdeme se nebo spojíme přes Skype a téma rozebereme do hloubky.

S pozdravem

Charlotte Benátskáa