Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Táňa

  Rada bych se na Vas obratila s otazkou na pripadny koucink. Kamaradka ma trochu problem domluvit se s manzelem na rozdeleni domacich povinnosti. Oba jsou to vzdelani a uspesni lide. Jirka travi hodne casu na sluzebnich cestach. Jitka take pracuje na plny uvazek. Po praci ji zacina druha sichta - ta pro rodinu. Dosavadni pokusy o domluvu pri pomoci s domaci praci nebyly uspesne.  Mate prosim zkusenosti s timto druhem partnerske komunikace a hlavne ceste k nalezeni reseni? Táňa

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, Táňo,
    
  s kamarádkou mohu probrat  vše okolo vztahu, vždy se vyvrbí věci, které s primárním zadáním klienta nesouvisí, které ale mají s tématem nějakou souvislost a je dobré se na věci podívat z jiného úhlu pohledu. V případě, který popisujete, jde o hlubší věci, než rozdělení domácích prací. Jde o přístup muže k ženě, který, pokud svou povinnost cítí jinde a je časově zaneprázdněn, nebude ochoten přistupovat na  věci, které dělat nechce. Dalším aspektem je, že pokud Jirka vyrůstal v rodině, kde matka kmitala, otec vydělával peníze a tímto způsobem se staral o rodinu, není žádná páka, která ho přiměla k tomu, aby to dělal ve své rodině jinak. Většina mužů má v sobě stále zakořeněno, že o domácnost se stará žena. 


  Jedinou možností je domluvit se s mužem na placené pomoci (paní na žehlení a úklid), což je pro ženu velmi úlevné, získá čas a energii, kterou může věnovat sobě, dětem nebo dalším činnostem. I tak je toho dost, myslím, že obstarání večeře, dohled nad školními povinnostmi a příprava věcí na další den je pro ženu s plným úvazkem to jediné, co ještě může v podvečer  zvládnout.    
  Inteligentní muž tohle pochopí a rád poskytne. Ten, který si myslí, že je to zbytečný luxus,  by se měl aspoň týden starat o vše, co dělá běžně žena. Od nákupů, přes prádlo, úklid atd. Pak pochopí. Jinak toho není schopen, muži argumentují, že je potřeba jen správná organizace, dokud si to nezkusí…

  Paní Jitka  mi může zavolat, a pokud se rozhodne, že by bylo lepší rozebrat téma více do hloubky, domluvím se s ním na rozhovoru po Skype nebo osobně. 

  S pozdravem
  Charlotte Benátská