Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Monika

  Dobrý den. Potřebuji radu, jak zastavit přítelovo nesmyslné podezřívání a jeho přehnanou žárlivost. Jsme zasnoubení, trávíme spolu většinu času a pořídili jsme si domek. Přítel ale často mívá záchvaty agresivity a vzteku, který pramení z toho že ho s někým podvádím. Rozumná promluva s ním nepomáhá, to jsem zkoušela už několikrát. Naoko si balit svoje věci také nepomohlo. Nevím, co mám dělat. Přítel se posléze omlouvá a je mu to líto. Děkuji moc. Monika

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, Moniko,


  domluva v tomto případě nepomůže, to už ostatně víte sama.  Jde totiž o hlubší problém. Člověk, který žárlí, si nevěří. Má nízké sebevědomí, které nemá nic společného s tím, jak vypadá a jakou profesní pozici zastává. Jde o niterní pocit člověka, který má strach, že o druhého může za určitých okolností přijít.


  Pomoci mu můžete tím, že spolu budete otevřeně mluvit, že mu pomůžete pojmenovat příčinu jeho strachů. Ideálním řešení by bylo, kdyby partner navštívil někoho zkušeného, který s ním rozebere jeho situaci a pomůže mu srovnat si myšlenky tak, aby neměl potřebu hlídat a vlastnit druhého. Není to jednoduché téma a nelze ho vyřešit za 2 hodiny. Pouze cíleným terapeutickým vedením. 


  Co je láskyplný vztah


  Ve vztahu, který oba partnery obohacuje, musí fungovat tyto faktory: komunikace, důvěra, intimní život, názorová shoda v zásadních věcech, ochota jeden druhému naslouchat a pomáhat, tolerance a respekt k vlastním aktivitám druhého. Láska je i o tom, že jeden druhému dáme svobodu.


  Přemýšlejte i sama o sobě 


  Máte z vašeho vztahu dobrý pocit? Cítíte se jako šťastná a milovaná bytost? Vaše pocity jsou důležitější než všechny rozumové důvody na světě. Nic nezastírají. Buď se zkrátka cítíte dobře, nebo ne.  Slibte sama sobě, že je budete vždy respektovat.  Vy potřebujete partnera, oporu, ne člověka, který zápasí sám se sebou. Nabídnout pomoc je na místě. Pokud by jí ale odmítnul a nic se nezměnilo, nemá pro Vás smysl v takovémto soužití setrvávat.


  Přeji hodně síly a správné rozhodnutí.


  Mgr. Charlotte Benátská