Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Marie

  Dobrý den paní Charlotte, chtěla bych poradit, jak řešit tuto věc s mojí dcerou 13 let. Jakýkoliv neúspěch svádí na jiné lidi a okolnosti. Chtěla bych, aby si uvědomila zodpovědnost za své činy, vždy když se k tomu vyjádřím, usmívá se, že ví. Ale další reakce na neúspěch je zase stejná. Děkuji za odpověď.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, Marie,


  období, ve kterém se dcera nachází, je náročné především pro to, že děti vyžadují respekt k jejich názorům a my bychom jim ho měli v určitých situacích poskytnout. 
  Vaše dcera má ve svém věku nárok na to, aby tápala, hledala a objevovala sama sebe a své limity. Sama si už uvědomuje, jaké to je, když se jí něco nepodaří, ale je příliš nezkušená a nevyzrálá na to, aby přijala, že většina toho, co se jí děje, si utváří sama. Protože si se situací neví rady, nejjednodušší a logické jí připadá, že situaci jí ztěžují druzí, tudíž viníkem je okolí.

  Veďte děti příkladem

  Chcete-li, aby si dokázala uvědomovat zodpovědnost za své činy, ukazujte jí vlastní příklady. Probírejte spolu některé Vaše osobní a profesní úspěchy i neúspěchy a vysvětlete jí, jak k tomu došlo, co jste pro to musela udělat, případně obětovat. Řekněte jí i to, kde jste udělala chybu.  Rodiče dělají velkou chybu, když se staví do role neomylných autorit a o vlastních chybných krocích odmítají s potomky mluvit. Naopak, pro dítě je motivující, když vidí, že i dospělá a inteligentní osoba dělá chyby, Naučí se, že je dobré přiznat si chyby a že je podstatné se z nich poučit. 

  Mluvte spolu i o jiných lidech, jejichž problém znáte a znáte i příčiny neúspěchu. Postupně si sama přijde na to, že nejvíce záleží na každém člověku, jeho síle vůle, trpělivosti a vytrvalosti. Teď jste ve fázi, kdy potřebujete obě čas. Ona aby na to přišla, Vy na to, abyste pochopila, že vše má svůj vývoj a vše se bude pomalu měnit. 

  S pozdravem


  Mgr. Charlotte Benátská