Poradna

Zpět do poradny

Dotaz od uživatele Jana

Dobrý den paní magistro, stále se mi opakuje podobná situace. V každé práci jsem získala dobré postavení, byla jsem úspěšná, ale vždy mě zastavila nemoc taková, že jsem musela dlouhodbě práci přerušit a vždy jsem spadla na dno. Ted jsem v rekonvalescenci ale mám jinou nabídku na zajímavou práci. Už jsem ale před důchodem a nejsem si jistá, zda ji mám vzít. Nevím, zda nemoc je nějaké znamení a jaké.

Odpověď od Charlotte

Dobrý den,


Váš příběh je podnětný pro mnoho dalších lidí. Téměř každý někdy zažil, že vyčerpanost, přepracovanost nebo konflikty s kolegy nebo nadřízeným, dokázaly natolik zamávat s psychikou a  imunitním systémem, že se spustí NEMOC. Jsme pak nuceni vypnout, odpočívat a přemýšlet. 


Filozofický náhled

Už samotné slovo ne-moc nám ukazuje, že nemáme pod kontrolou (v naší moci) vše, co se kolem nás děje. To způsobuje v člověku úzkost a strach. Důvody jsou různé, podle toho, jak jsme nastaveni. Častým je strach ze selhání a ztráty zaměstnání. Stresuje nás nejistota. Nevěříme si natolik, že jsme schopni nechat věcem přirozeně volný průběh. 


Nemoc něco signalizuje

Nemoc nám říká, že nejsme v souladu s tím, jak žijeme a co děláme. Jsme v napětí. A tělo dlouhodobou tenzi nezvládá. 


Praktický náhled

Z vašich řádků vyplývá, že jste akční a schopná žena. Bylo by dobré zjistit, jaké podvědomé myšlenkové vzorce v sobě máte.  Když se pojmenují a cíleně eliminují ty, které Vám způsobují nepříznivé prožitky, můžete se nadále aktivně věnovat profesi a nebudete muset „utíkat do nemoci.“ 
Většinou jsme je získali v dětství, od našich blízkých, tím, co nám říkali, jak se k nám chovali. Také naše iluze a představy o nás samých nás někdy vedou někam, kam nechceme. Sami nejsme schopni je všechny rozklíčovat. 
Konkrétní tělesné projevy a nemoci se se v psychologické praxi rovněž berou v potaz. Souvislostmi mezi tělem a psychikou se zabývá obor Psychosomatiky, kdy určitý orgán či oblast, které jsou Vaší slabinou, může poskytnout bližší informace o tom, s jakými psychickými projevy souvisí určitá bolest/nemoc.  Doporučuji zakoupit si knihu PROČ (a jak) psychosomatika funguje? (autorky Jarmila Klímová a Michaela Fialová).

S pozdravem


Mgr. Charlotte Benátská