Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Klára

  Dobrý den,

  před půl rokem ode mne manžel po 24 letech odešel k milence. Od oznámení, že by chtěl odejít po skutečný odchod uběhlo třičtvrtě roku. Myslím, že chtěl manželství zachovat, stále mi říká, že mě má rád, ale že jsme moc rozdílní a že chce ještě něco zažít. Máme tři dcery -  24, 23 a 17 let. Nejstarší dcera má dva syny, se kterými jí dost pomáhám. 

  Zůstala jsem bydlet s nejmladší dcerou, která má vztah a moc času se mnou již trávit nechce. Manžel se vrátit také nechce, i když pomoc mi nabízí, říká že se mu stýská, a že by chtěl, abychom zůstali přáteli. Snažím se být samostatná. Chci s ním mít hezký vztah, ale bolí to. Nevím, co mám dělat. Na jednu stranu je v tom naděje, že by se jednou mohl vrátit, na druhou mi přijde, že si mě drží jako zálohu, kdyby mu to nevyšlo. Nechci abych v tom vězela jako rukojmí. Potřebovala bych si o tom promluvit, zvážit různé možnosti, jaké kroky můžu podniknout, abych neztratila vlastní hrdost. Na rozvodu netrvám, ale pocit, že si manžel žije svůj nový život, koupil si nový dům, jezdí po světě, prostě dělá si, co chce, a já jen nečinně přihlížím, je frustrující. Cítím se zrazená, využitá a ponížená. Před 14 dny jsme měli 25. výročí svatby. Znám ho celý svůj dospělý život, žila jsem jen pro něj... všechno mi ho připomíná. Nemyslím, že jsem udělala nějakou zásadní chybu, kterou bych ho “vyhnala”. Nechci někoho jiného.

  Chci to trápení nějak ukončit, ale nevím jak. Vím, že to chce čas a nikdo mi neřekne, jak to nakonec dopadne. Nechci ale jen nečinně přihlížet, co se stane s mým životem.

  Klára

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  do podobných stavů, kdy má jeden z partnerů pocit, že to, co si mohli se stávajícím partnerem předat a odžít, mají za sebou, se lidé v dlouhodobých vztazích dostávají často. Muži – vyhledávači zážitků různého druhu, v momentu, kdy na ně dolehne obava ze stárnutí a stereotypu, chtějí nadále „plnohodnotně žít“ v tom smyslu, že chtějí prožívat nové věci, Silným impulsem je nová žena v jejich životě, těžko jí dokážou odolat. Vy jste nemusela dělat nic výrazně pro to, abyste ho vyhnala, vidina nového aktivního života je velké lákadlo.

  Pomohlo by Vám, kdybyste zpracovala to, jak se cítíte: zrazená, využitá a ponížená. S takovýmto nastavením mysli se Vám nebude chtít nic podnikat a jakákoli nabídka něco zkusit pro sebe udělat, pro Vás nebude zajímavá. Je potřeba, abyste dělala něco víc, než jen komunikovala s dcerami a věnovala se vnoučatům. Musí to být něco pro vás osobně, cokoli, co máte ráda a neměla jste na to čas – jakákoli aktivita, která Vám dělá dobře na duši nebo na těle. To je tedy moment, kdy nebude nečinně přihlížet. Co se stane s Vaším životem, záleží hodně i na Vás. Nepřátelská pozice vůči manželovi přinese jen frustraci a časem možná rozvod. Přátelská rovina je lepší v mnoha směrech, pořád je to osoba blízká, nezatratila Vás, ale naopak - záleží jí na Vás, udržujte si komunikaci i osobní setkání v mezích, které pro vás budou přijatelné. Jestli jste nebo nejste záloha, kdyby mu to nevyšlo, se těžko objektivně posoudí. Kdyby se v budoucnu chtěl vrátit, je možné, že za to budete ráda, kdybyste o něj zájem již z různých důvodů neměla, dáte to otevřeně najevo. Čili žádné rukojmí nejste, vy budete tou, která nakonec rozhodne. Kromě toho, i teď se můžete rozhodnout – a to, že si řeknete, že třeba i Vás ještě čeká v životě něco zajímavého, vzrušujícího a nemusí to být hned, klidně za půl roku, rok. Rozhodnutí tedy zní: Jsem připravena vést nový život, klidně i s jiným mužem, Jsem otevřena lásce ve svém životě. Může to být i o tom, že budete mít přítele, se kterým se budete občas scházet. Nemusíte nic překotně podnikat, zpočátku je přínosem připustit myšlenku, že změna v životě je a bude pro vás dobrá. Že všechno, co Vám děje, má nějaký smysl, který se ukáže až později.

  Důležité je, abyste neupadla do smutku, lítosti, apatie. Pokud byste chtěla probrat osobně, co se Vám děje, získat nějaké podněty, povzbuzení, můžeme se potkat buď v Praze, nebo v Mladé Boleslavi. Jste-li z daleka, můžeme se spojit přes Skype, kdy se uvidíme a uslyšíme přes PC, tablet (mobil).

  S pozdravem

  Mgr. Charlotte Benátská