Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele

  Dobrý den, žiju s přítelem 4 roky, máme  spolu syna starého 2,5 roku.Vztah je od začátku komplikovany, po psychické stránce jsem si dost pohoršila, nekolikrat jsem uvažovala o rozchodu, ale popravdě nevím jestli si polepším nebo pohorsim. Vždy jsem chtěla mít úplnou rodinu,protože moji rodiče se brzo rozvedli a já jsem to těžce nesla.Myslím vic na syna,aby mu nic nechybělo.Rozhoduji se jestli mám odejít nebo zůstat.Predem dekuji za radu.Partner i přes neustále výtky ke mě rozchod nechce.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  rozhodování v případě, že jde i o malé dítě, je vždy těžké. Otázkou je, jak se synovi ve vaší společné domácnosti, žije. Někdy spolu mají dospělí konflikty, ale nedávají to najevo, resp. nehádají se před dítětem, umí spolu vycházet tak, že pro dítě není soužití traumatizující. Na druhou stranu – emočně a citově vyprahlá či frustrovaná matka má velký vliv na dítě, které má „citlivá tykadla“ na to, co se děje.

  Při rozhodování je na místě dát na misku vah, co rozhodem ztratíte a co získáte. Určitě je pro Vás důležité zázemí (bydlení) a finanční podpora. Je také důležité, abyste v momentu rozhodnutí měla pocit, že jste pro „záchranu“, revitalizaci či jakkoli to pozitivně nazveme, měla pocit, že jste pro to udělala všechno. Abyste jednou nelitovala, že jste to přeci jen mohli zkusit… V případě, že už uděláte všechno možné a nikam se neposunete, má pak rozchod jiný rozměr. A také je třeba podotknout, že na změně musí chtít pracovat oba. Když se snaží jen jeden, nestačí to.

  Partner rozchod nechce, má k Vám výtky

  Tady nelze nic jiného sdělit, než že si musíte oba otevřeně vyjasnit, co jsou „zbytečné výtky“ a co jsou zásadní věci, které chce změnit. Jak Vám může v té změně on sám pomoci. To samé Vy směrem k němu. Chyby máme a děláme všichni, musíme se v rámci možností snažit je neopakovat. Jde o vůli, o osobní rozvoj, který je v podstatě celoživotním procesem.

  Nedokážu takto na dálku posoudit, zda míra komplikovanosti vašeho vztahu je řešitelná, tedy v případě, že byste oba na sobě a na vztahu zapracovali, zda je reálné situaci změnit k lepšímu. Možná by stálo za to, abyste se mnou spojila, váš rodinný příběh rozebereme do hloubky tak, abyste si sama udělala naprosto jasno, co chce, co nechcete, a co pro to uděláte.

  S pozdravem

  Charlotte Benátská