Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele DB

  Dobrý den,

  trápí mě vztah s partnerem. Jsme spolu necelé 4roky a bohužel(bohu dík) máme dceru 3měsíce. Co mě trápí je intimní část našeho vztahu. Sex prakticky nemáme spolu žádný. A důvod je takový, že partner chodí na chaty a webkamery s jinými ženami. Možná i reáné setkání probíhá (to nevím). Když jsem to s ním chtěla řešit, odmítá. Několikrát jsem se s ním kvůli tomu pohádala, ale nevede to k ničemu. Spíš jen to, že se s tím víc skrývá. Nevím jak to řešit. Kdyby jsme neměli dceru, rozešla bych se s ním, ale takto fakt nevím.

  Nejhorší na tom asi všem je, že se já cítím ta to něco dělá špatně, hledám na sobě chyby, začínám o sobě pochybovat. Což si myslím není správně.

  Děkuji za odpověď

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  nejprve bych zdůraznila, že dceru máte skutečně bohudík. Ať se děje, co se děje, dítě je dar, který náš životě obrátí o 180 stupňů, zároveň obohatí a učí nás věcem, které bychom se bez něj nikdy nenaučili.

  K Vašemu problému: před 5 lety jste ještě sexuálně aktivní byli, nezmiňujete se, kdy se to změnilo, zda narozením dítěte nebo někdy později. Někdy mají muži „blok“ kvůli účasti při porodu, někdy se cítí odstrčeni poté, co je partnerka zaneprázdněna péčí o kojence, důvodů může být mnohem více, záleží na povaze člověka, kvalitě soužití a na tom, zda jste jako pár kompatibilní, lidově řečeno, zda se k sobě hodíte, nakolik si dokážete vyhovět a vzájemně se respektovat.

  Musela bych znát Váš životní příběh a více podrobností, aby mohla rozklíčovat, kde nastala chyba a co se s ní dá dělat. Každopádně správně uvádíte, že není na místě pochybovat jen o sobě. Je možné, že skutečně děláte něco, co partnerovi vadí, to se týká ale všech párů, stejně tak on není bez chyby. Faktem je, že Váš partner vyhledává jiné ženy, dělá to i přes to, že o tom víte a zkusila jste ho konfrontovat. Že se k tomu staví laxně, je sobecké a sebestředné. Nevadí mu, že se trápíte, a to samozřejmě není v pořádku. Obecně se doporučuje otevřený rozhovor, komunikace – to jste zkoušela a nepochodila jste. V tuto chvíli tedy nelze konkrétně poradit, co dělat. Návrh „odejděte od něj“ není jednoznačně aktuálním a správným řešením. Teprve když vím, proč se něco děje, pokusím se o nápravu a to nezafunguje, mohu zvažovat cestu rozchodu. Někdy je nutná a nezbytná, přesto bych navrhovala nejprve cestu osobního rozvoje obou! partnerů. Znamená to, že musí oba partneři chtít udělat něco pro sebe a pro druhého.  

  Tématům intimity a sexuality ve vztahu se s kolegyní věnuji na přednášce v Městské knihovně v Praze 30.10. a 6.11.2019:

  https://www.mlp.cz/cz/akce/

  Dále v Praze na podvečerním semináři (pouze pro úzký kruh žen) dne 21.11.2019:

  https://nakladatelstvi.portal.cz/seminare/psychologicke-kurzy/98225/intimita-a-sexualita-zeny-semin%C3%A1%C5%99

  Na téma sexualita a intimita jsem napsala článek pro Psychologii Dnes, pokud jste nečetla na mém webu, posílám odkaz: https://www.vztahy-komunikace.cz/intimita-a-emoce-jsou-spojene-nadoby

  S pozdravem

  Charlotte Benátská