Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Petra

  Dobry den. Prozivame s manzelem krizi. Jsme spolu 19 let  a mame 2 deti. Doted jsme zili ve spokojenem a harmonickem manzelstvi. Pred 3 mesici probehla mezi nami hadka a od te doby si me manzel vubec nevsima. Pry ma blok vuci me. I kdyz se snazi, tak to nejde. Pry je to v nem delsi dobu, nahromadilo se to a tou hadkou to bouchlo. Nikdy mi ale nic nerekl, nic neresil a ted takovy problém. Za hadku jsem se omluvila a chci to resit. Nechce, chce klid a nic resit. Vubec ho nezajimam. Strasny. Ja se porad snazim, nic. Jsem bezradna a nestastna. Nevim co mam delat. Poradnu odmita.

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  protože nevím, jakého tématu se týkala vaše hádka, bude má odpověď v obecnější rovině. Je možné, že jste muže v zápalu diskuze nějak urazila, dotkla jste se citlivého tématu, o kterém se předtím nemluvilo…I ve spokojeném manželství, kde plynou hladce provozní záležitosti, jsou někde pod povrchem zapouzdřeny emoce a pocity kvůli problémům v rodinných systémech (širší vztahy včetně vašich rodičů a dětí), které časem ztrácí význam a prioritu. Často to bývá tak, že jeden z partnerů je zapomene nebo si myslí, že se „to už dávno vyřešilo“ a druhý je opačného názoru. Na okolnosti s tím spojené myslí, nejsou pro něj uzavřené a v momentě, kdy téma znovu vyvstane, je to jak rozbuška, kdy se zraněné emoce ozvou…

  Pokud s Vámi manžel 3 měsíce nemluví, znamená to, že:

  1. Má pocit, že mluvit o tom s Vámi nemá smysl, nechápete ho nebo „tomu“ nerozumíte.

  2. Dotkla jste se velmi citlivého bodu a nechce už věc jitřit (proto blokuje komunikaci).

  3. Uvedl, že je to v něm delší dobu, což znamená, že jste spolu nebyli schopni nebo ochotni mluvit otevřeně. Otázkou je, kdo víc, kdo méně. Hledat „viníka“ by v tuto chvíli bylo bezpředmětné.

  Za hádku jako takovou nemá smysl se omlouvat (pouze za to, že jste si jista, že jste partnera urazila). Hádka ukazuje na potřebu něco pojmenovat, vyjasnit si vzájemně své postoje a je důležité nebát se říci svůj názor.

  Že chce partner klid – je docela časté a svým způsobem přirozené. On se ale rozhodl Vás „potrestat“, a sice mlčením a ignorací. A to už je vážný signál, něco chce v sobě uzavřít a nepustit Vás tam. V momentě, kdy se jeden schová do svého světa a druhý dělá vše možné, aby se k němu dostal, dochází k energetické nerovnováze ve vztahu, vázne komunikace, společné aktivity i intimní život.

  Měla byste se manžela zeptat, zda je ochoten udělat něco pro nastolení lepší atmosféry mezi vámi. Pokud jedno téma označí jako pro něj uzavřené, musíte to v tuto chvíli respektovat, měli byste spolu ale mluvit nadále o běžných věcech, vnést do vztahu opět živost, humor, vzájemnou pomoc.

  Zvažte také možnost konzultace přes Skype, kde dostane celé téma konkrétnější rozměr, vyvstanou také možnosti příčin a dobereme se ke konkrétním podnětům, jak postupovat. Odpovězte mi v případě zájmu přes mou emailovou adresu: Charlotte.Benatska@seznam.cz

  S pozdravem

  Charlotte Benátská