• ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Petra

  Dobrý den, prosím o radu.

  Po 20letém hezkém a klidném  manželství (děti 30 a 28let, samostatné) jsem 10let rozvedená (manžel si našel jinou) a měla jsem jen jeden  3 měsíční vztah.  Naučila jsem se za tu dobu žít sama, jsem hodně samostatná a nezávislá,  nicméně rozvodem mé sebevědomí utrpělo a mám obavy z dalšícho zkklamání, tudíž jsem vztahy nevyhledávala. je pro mne těžké začít zase někomu důvěřovat. Potkala jsem před měsícem muže, který je rozvedený  7 let a měl 2 x1,5roční vztahy.

  Je sice mladší o 7 let, ale to by mi až tak nevadilo. On věk neřeší vůbec. Rozumíme si zatím ve všech směrech, pouzte v jednom případě jsem tvrdě narazila. Chtěla jsem vědět, co bylo příčinou rozpadu jeho manželství. Vyletěl jak čertík z krabičky, že je to minulost, která je nedůležitá, že mu trvalo dlouho než to překonal a  že jsem otevřela staré rány a ted ho to bude dlouho zase sžírat. Navěděla jsem jak reagovat. Nabídla jsem mu, že začnu se svou historii manželství já, ale  nechtěl ji znát, slyšet, že ho nezajímá , důležitá je přítomnost a naše budocnost, požádal mne, at z naší komunikace vynechám svého ex, on se o své ex nechce nikdy už s nikým bavit. Byla jsem jak opařená, nevěděla co dělat, co říct.....

  A tady je můj dotaz: je to normální? Je důležitá minulost partnera pro společnou budoucnost? Proč o ní nechce mluvit? Je možné, že i po 7 letech ho minulost stále bolí? Já jsem se z rozchodu vzpamatovávala 7 let, ale ted už jsem nad věcí, dokážu se se svým ex zasmát pokud se někde potkáme, a nevadí mi už se o něm bavit nebo si pro pobavení připomenout nějakou veselou  historku z manželství. Pokud budu chtít zůstat s partnerem, jeho manželství bude už napořád mezi námi tabu. O rodičích, sourozencích, práci, přátelich, kolezích v práci... nemá problém se bavit. je velmi komunikativní  a komunikací s lidmi  se ziví. Prosím, jak vidíte  problém minulosti partnera vy? Je důležité, aby partneři svou minulost znali dobře?

  Děkuji za Váš čas na odpověď.

  Petra

   

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den, Petro,

  podle mého názoru minulost partnera, respektive jeho ochota ji s Vámi sdílet, důležitá je, protože Vám dává cenné informace a zejména proto, že je to akt důvěry směrem k Vám. A právě důvěra je něco, co je pro Vás citlivé téma z důvodů rozvodu a zklamání s ním spojené.

  Znát minulost neznamená znát všechny detaily

  Na druhou stranu, znáte se krátce, i přesto, že si rozumíte a vztah má nějakou perspektivu, je potřeba respektovat určité obranné mechanismy partnera. Také má za sebou nevydařené vztahy a z těch si člověk odnáší nějaké menší či větší emoční zranění. Vztah s bývalou ženou evidentně nemá vnitřně zpracovaný, jinak by se na něj po sedmi letech už dávno díval s nadhledem. Muži často nechtějí rozebírat něco, co už je pryč, nevidí důvod o tom mluvit. Pokud by přítel stručně odpověděl, že se rozešli z toho a toho důvodu a nechtěl popisovat podrobnosti, pak je to v pořádku a nemá smysl pátrat dál. V případě, že je muž striktní a rezolutně odmítá cokoli říci, je zřejmé, že mu něco stále vadí. Důvodů může být nespočet, možná si bývalá partnerka našla někoho jiného a opustila ho (a to muži velmi těžce zpracovávají), možná že byl jejich rozchod bouřlivý, doprovázený obviněními a ztrátami (po všech stránkách), je možné, že on sám za něco, co se mezi nimi stalo, cítí vinu. Tyto věci jsou natolik emočně náročné, že jim člověk, který si jimi prošel, už nechce dál čelit.

  Nelze porovnávat vztahy v tom smyslu, že správné je to tak, jak to máte teď Vy s bývalým manželem. Pro něj je správné nezatěžovat sebe ani druhé svými nepříjemnými pocity. V tuto chvíli to musíte respektovat.

  Jak se zachovat

  Abyste získala důvěru, musíte si nejdříve vybudovat, jinými slovy jít jí naproti svými činy. Tím, že budete akceptovat, že partner si nepřeje o tom mluvit. Muži milují odpověď typu: „jasně, rozumím.“   Uklidní je fakt, že je žena akceptující a chápavá.

  Je možné, že časem, jakmile bude vnímat, že ctíte jeho obranné mechanismy, hranice, kam Vás chce pustit, začne postupně zvedat stavidla sám. Na základě spontánního rozhovoru, situace, která se vyvine tak, že o tom začne sám mluvit. Ne na přímou výzvu ve smyslu: tak řekneš mi už konečně, co se mezi vámi stalo?

  Ano, je tedy nanejvýš možné, že ho to stále bolí, to ale neznamená, že je zaseklý v minulosti a nechce nebo nedokáže navázat trvalý a hodnotný vztah.

  Pro vás je podstatné, jak se chová k vám, jak se s ním cítíte. Nechte tomu volný průběh a zkuste se také naladit na přítomnost a budoucnost. Je možné, že budete „narážet“ ještě na další témata, která nebude chtít sdílet, důležité je, abyste to nebrala osobně. Hlavně na začátku vztahu, čili v řádu měsíců. Časem uvidíte, kam se váš vztah i důvěra posunou, nechte prostor srdci a pocitům – ty mluví pravdivě a jsou ukazatelem budoucího směru, kterým byste se měla vydat.

  S pozdravem

  Ch.Benátská