Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
  • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
  • schedule 01.09.2018
    Sdílet:  

    Jakou šanci má náš vztah

    Žijete delší dobu s někým, na kom vám záleží, přesto jsou ale období a situace, kdy nevíte, jak dál. Zvažujete, zda má smysl ve vztahu pokračovat. Na některých věcech se zkrátka neshodnete. Přemýšlíte o tom, že možná nemáte toho nejvhodnějšího partnera a s jiným byste si rozuměli lépe. Přesto ale víte, že se v hloubi duše máte rádi. Co s tím?

    Pokud vztah hodnotíte jako „vycházíme spolu", „nějak zatím fungujeme“, „jsme spolu hlavně kvůli dětem“, není to ideální, ale ani špatné. Záleží na vás, jak velkou vnitřní naplněnost a spokojenost ve vztahu vnímáte. Vztahu nicméně velmi prospívá a je dlouhodobě udržitelný, když oběma dává hlubší smysl. Nejčastěji se preferuje:

    • Sdílení stejných životních hodnot (zájem o rodinu, zdraví, sdílení zážitků v emoční, intelektuální i sexuální rovině)
    • Podpora v naplňování svých snů a záměrů
    • Pocit svobody a možnosti se realizovat v tom, co vás baví

    Spokojené dlouholeté partnerství je založeno především na vzájemném respektu a přátelství. Páry, které si vzájemně projevují náklonnost ani ne tak při romantických večeřích nebo dary, ale v každodenním životě, kdy se jeden o druhého zajímá a hledá způsoby, jak protějšku usnadnit nebo zpříjemnit život, jsou stabilnější. Pečují totiž o zdroj lásky více, než když si každý „jede v tom svém“ a sbližují se jen v ložnici. 

    Na co si odpovědět, abyste měli jasno?

     

    1. Začátek vztahu

    Dokážete pojmenovat, za co jste partnera kdysi obdivovali, čím si získal vaše sympatie? Vzpomeňte si na začátky, kdy jste se poznávali a prožívali první roky soužití. Pokud vnímáte svou minulost pozitivně a hodnotíte i těžká období nyní kladně, máte velkou šanci na úspěch i přes fakt, že se zrovna teď necítíte ve vztahu dobře. Vztah se naopak s velkou pravděpodobností nebude vyvíjet dobře, když vnímáte minulost se záští a všechny vzpomínky negujete.

    2. Zájem o partnera 

    Páry, v nichž se kde se jeden zajímá o prožitky druhého a oba se navzájem obohacují drobnými každodenními rituály, jsou si bližší a nedochází u nich tak často k rozchodům. Neznamená to, že se nehádají, ale udržují emoční naplnění ve vztahu tím, že znají svá oblíbená jídla, pamatují si důležité události ze života druhého, vyhoví si a pomáhají, když se jeden z nich necítí dobře. Vzájemné poznávání je neustálý proces, pomáhá pochopit druhého a zároveň posyktuje možnost vyjádřit mu sympatie a obdiv. 

    3. Svoboda, nebo připoutanost?

    Když se partneři monitorují, utahují si vzájemně pomyslné smyčky kolem krku a vyčítají protějšku, že se mu nevěnuje, dochází k pocitu nesvobody a nespokojenosti, které zapříčiní jednu z adrenalinových reakcí: útok nebo únik.  Láskyplný vztah je o bezpečí, důvěře a svobodě. Za vším ostatním včetně žárlivosti je strach, který je pro vztah destruktivní.

    Lidé, kteří spolu v dobrém slova smyslu vydrží dlouho, odpoví vždy ANO na tyto dvě otázky: Cítíte se ve vztahu uvolněně? Můžete si dovolit být sami sebou?

    4. Hádka jako ventil

    Ubližují hádky vztahu? Určitě ne, pokud neskončí jen u kritiky, urážek a odsouzení. Jsou lepší než nevraživé dusno, a pokud se vyčistí vzduch a dojde ke kompromisnímu řešení, jsou pro vztah přínosem. Nicméně se připravte na to, že mnoho partnerských konfliktů vyřešit nelze. Potkávají se totiž dvě úplně jiné osobnosti, jinak vedené v původních rodinách a s jiným emočním nastavením, a k nedorozuměním a střetům zkrátka docházet bude. Obrat k lepšímu nastane, když pochopím a přijmu odlišnost partnera a naučím se s ní zacházet. Důležité je, zda jsou hádky pokusem o nápravu nebo ventilem vzájemné nevraživosti. V prvním případě vztahu neškodí, v druhém naopak.

    5. Třaskavá témata

    Nejčastějšími tématy, kde se projevují názorové rozpory, jsou péče o domácnost, výchova dětí, sex, peníze a způsob trávení volného času. Stoprocentní sladění nehledejte a nevyžadujte. Není to ve vašich silách. Co se můžete postupně naučit zvládat, je:

    • Otvírat citlivá témata ve vhodnou chvíli, ne když jste vy nebo partner unavený a podrážděný.
    • Uznat argumenty druhého, neuchylovat se okamžitě k výrokům: „Nikdy, za žádnou cenu, to je absolutní blbost, nesouhlasím a tečka, končím debatu…"
    • Pokud téma nelze vyřešit, nehroťte to a vraťte se k němu později.
    • Přijmout, že v některých věcech se zkrátka neshodnete. Neřešit vše a za každou cenu.

    Tip na závěr

    Nebojte se říci partnerovi upřímně „promiň“ a „v tomhle máš pravdu“.  Uděláte tím cenné a léčivé gesto směrem k němu, ale i sobě. Dáváte najevo, že jste omylní a že si to uvědomujete. Uznání své chyby je jednou z věcí, kterou by měly vnímat i vaše děti, aby byly jednou samy schopné kompromisu a uznání a ochotné vyjít druhému vstříc. Bez toho nemůže žádný vztah fungovat.

    Čím častěji budete do vztahu přidávat poděkování a pochvalu, tím niternější a spokojenější vztah bude. Těmito láskyplnými gesty eliminujete možnost konfliktů, které by za běžné emočně vypjaté situace mohly nastat. Pochválený partner bude naslouchat, bude vstřícnější a otevřenější k vašim postojům. Kromě toho oceněný partner dříve nebo později začne hledat možnosti, jak by vám totéž opětoval...

    Sdílet: