Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
 • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
 • Upozornění

  Poradna

  Zpět do poradny

  Dotaz od uživatele Jitka

  Dobrý den, s manželem jsme 5 let vziti,  ztoho jsme spolu 12 let jako pár.  Nikdy jsem nechtěla bydlet s nim v dome jeho rodičů.  Ale dal mi nůž na krk, že když ne tam, tak spolu nebudeme a Já ho moc milovala.  V podstatě celý nas vztah jsem Já ta, co musí vždycky uhnout.  Máme spolu dvě deti.  4 a 2 roky. Poslední dobou jsem začala žit. Manžel Mé nikam nepouštěl a musela jsem byt porad doma a hlídat naše deti. On sám si jezdí za svými koníčky.  Ale poslední pupůlrok jsme si našla taky koníček.  Začala jsem běhat a manžel musí občas pohlídat deti.  Jeho matka hlídala ale dvakrát a nakonec mi řekla že hlídat jiz nebude. Skončilo to tak, že napsala dopis mym rodičům - anonym, aby ani oni nehlidali,  psala to formou milence,  kterého údajne uhanim.  Manžel hodně pije a nedává mi na deti ani peníze,  proto ze si za ne kupuje vina.  V se na me pak svadi a je desne protivný.  Už to takto trvá dva roky. Nahodně jsem se opravdu s někým seznámila.  Zamilovala se. Manžel nic netuší.  VŠE vygradovalo, když jsem mela odletět s rodiči a dětmi na dovolenou.  Neumožnil nám to. Prý na nás zavolá policii a řekne že jde o únos.  Já tedy s dětmi nikam ne letěla.  Ale nechtěla jsem si vzít vidinu more a jela sama na jednodenní pobyt do Chorvatska. Manžel me ale podeziral,  že jedu s chlapem.  A Já se už naštvala,  když Já nic nemůžu a on si dela co chce,  sbalila jsem deti a šla k rodičům.  Můj milenec nechce odejít od rodiny,  má taky male Dítě.  I když vztah má ne funkční.  A ja se musím rozhodnout zda rozvod a nebo návrat. Pořád přemýšlím, ptám se přátel co by dělali oni. Manžel slibuje ze omezí pití a také že mi začne přispivat na deti.  Ale se svou matkou prý nic nenadělá. Ta dela největší problémy.  Neustále me pomlouva a rozvraci nás vztah.  Manželovi moc nevěřim s tim ze omezí pití.  Pěstuje si vlastni vinohrad s vidinou svých vin a jeho matka pije taky. Mam strach o deti, že rozvod budou těžce nést ale i zároveň ze tátu uvidí často napiteho.  Což není u nás nic vzácného.  Prosím poraďte.  Co mám dělat?  Mám to ještě zkusit s manželem a nebo odejít a už se nevracet?  Kazda rada draha!  Moc děkuji

  Odpověď od Charlotte

  Dobrý den,

  prvopočátek problému je, že jste svolila k něčemu, co jste nechtěla – což je bydlení s jeho rodiči. Argument „dal mi nůž na krk“ poukazuje na fakt, že jste se dostala submisivní pozice, lze říci, že až do pozice oběti. Neméně důležitá je vaše poznámka, že jste, cituji: “celý náš vztah jsem já ta, co musí vždycky uhnout.“ Váš vztah nebyl založen na zdravých základech partnerství, kdy jsou lidé jeden druhému oporou a respektují se. Destruktivní aspekt vztahu je manželův sklon k pití alkoholu. Jeho závislost značí, že má v sobě hluboko v podvědomí problém, který se snaží nevidět, neslyšet, umlčet…Ve většině případů je zdroj problému v původní rodině, tedy ve vztahu s rodiči. Pokud matka také pije, je evidentní, že se jedná o „rodinný problém“. S velkou pravděpodobností bude matka manžela tou, která měla a má silný vliv na dění ve svém okolí, může se projevovat manipulativně či dominantně. Děti, na které mají matky velký vliv, jsou i v dospělosti v její područí, často si toho nejsou vědomy, že jsou stále na matku energeticky napojené a že to negativně ovlivňuje jejich osobní vztahy.

  Vy jste přestala být „poslušnou,“ začala jste se věnovat sama sobě a svým potřebám, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu musíte čelit atakům od těch, kteří mají za to, že budete poslušně plnit jejich přání a požadavky. To, že jste si našla milence, už jen dokresluje situaci v tom, jak citově vyprahlá se cítíte.

  Máte malé děti, které potřebují lásku a péči obou rodičů. Než se rozhodnete odejít od manžela, je potřeba zkusit všechny možnosti nápravy vztahu. Teprve když jste si jista, že už není žádná šance na zlepšení vztahu, je lepší rozchod, než aby děti viděly často opilého otce nebo hádající se rodiče.

  Velmi by pomohlo, kdybyste se mohli „trhnout“ od rodičů manžela, bydlet sami, bez jejího vlivu a kontroly. Já vím, že je to těžké, pravděpodobně nemáte kam jít a v domě u rodičů je místa dost. Nicméně pokud neuděláte oba nějaký zásadní krok, nic se samo od sebe k lepšímu nezmění. Manžel musí skoncovat s častým pitím alkoholu, na místě je požádat o pomoc odborníka v okolí vašeho bydliště. Tam musí chtít a mít vůli docházet sám, což je pro většinu  mužů (a alkoholiků obzvlášť) velmi těžký úkol.

  Další pohled na věc je, zda jste ochotna se citově a fyzicky vrátit k manželovi, neperspektivní a problematický vztah (milenec) nechat plavat…I od vás se tedy vyžaduje něco, je nebude lehké. Otázkou je, zda to opravdu chcete a co pro to reálně uděláte. Pokud se dlouhodobě trápíte, intimní život s manželem je pro vás nepředstavitelný, nemá smysl uvažovat o návratu. Nefungovalo by to.

  Řekněte si s manželem, co uděláte (oba!) pro to, abyste vztah navrátili někam, kde vám bude oběma dobře. Současný stav je věcí vás obou, nemá smysl kritizovat a obviňovat jeden druhého. Smysl má koukat dopředu a hledat společnou řeč – kvůli sobě i dětem.  Situace se bude nějak vyvíjet. Pokud muž prokáže odhodlanost a snahu na sobě i vztahu pracovat, pak téma rozvodu není na místě. Vy osobně potřebujete srovnat si v sobě, co je pro vás v životě důležité, uvědomit si, na kom a na čem vám záleží a zasadit se o to. Zkuste tomu ještě dát šanci, v otázce pití buďte nekompromisní, v ostatních věcech hledejte s mužem kompromisy spolu. Teprve když všechny pokusy selžou, má význam ze vztahu odejít.

  S pozdravem

  Charlotte Benátská