Hodnocení na webu ZnámýTerapeut.cz
  • ~ Seminář a beseda: Partnerský vztah a komunikace
  • Upozornění

    Poradna

    Zpět do poradny

    Dotaz od uživatele Adéla

    Dobrý den,

    rozhodla jsem se tu napsat o radu, jelikož si uvědomuji svůj zásadní problém v životě a vím, že se bez jeho vyřešení nikdy nepohnu dál, přeci jen vztahy jsou v našem životě nesmírně důležité.

    Řekněme, že když s lidmi mám pouze povrchní vztah, dokážu působit sebejistě. Jakmile se se mnou chce někdo přátelit, to je ještě taky v pořádku, společnost mám ráda. Ale jakmile se mi stane (obzvlášť ve skupině) že se mnou chce někdo navázat vztah (a stává se mi to často, je mi lehce přes 20 let a dokážu o sobě říct, že jsem hezká), tak se ve mně spustí blok, nedokážu k sobě tu osobu pustit. 

    Popsala bych to asi takto: srdcem vím, co chci a hlava mi naopak říká, ať se na to vykašlu, jako bych si nepřipadala dost dobrá. Následně se mi stává pořád to samé, nepustím si k sobě ty pravé lidi, vztah si vždy najdu někde bokem s člověkem s kterým to není takové jako by to mohlo být s těmi, které odmítám. Možnáse jen bojím lásky, proto ji tak odmítám. Jenže jsem si uvědomila, že nepouštět si k sobě lidi ze strachu, že mi ublíží, je ještě bolestivější než je mít okolo sebe a vytvářet s nimi vztahy.

    Nyní mám již skoro rok přítele, se kterým jsem se seznámila po internetu, jsem s ním ráda, ale oba víme, že to není ono. Jsem raději alespoň s ním než být sama a doufám, že si právě tento problém mezitím vyřeším.

    Děkuji za radu, A.

    Odpověď od Charlotte

    Dobrý den,

    ano, vztahy a zdraví mají na kvalitu našeho života naprosto zásadní vliv. V podstatě vše, co prožíváme, je nějaká forma vztahování se k něčemu (k sobě, lidem okolo, k přírodě, k práci, k penězům atd.).

    Pozitivní je, že dokážete pojmenovat problém, resp. jeho důsledky: nedokážu si k sobě pustit lidi, možná se bojím lásky, proto ji odmítám, mám strach, že mi lidé ublíží. Také máte obavy z toho, že si v nějakém ohledu nebudete připadat dost dobrá. Stahujete se do ulity v momentu, kdy s vámi chce někdo navázat vztah a investujete energii a naději do vztahů, u kterých cítíte, že to není ono. Přesto ve vztahu, kde nejste spokojená, zůstáváte.

    Strach, že vám někdo může ublížit, znamená to, že z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete někomu odkrýt svůj vnitřní svět, což svědčí o křehkosti a zranitelnosti duše. Možná jste se kdysi dávno zklamala, cítila se ukřivděně a ublíženě. Nemusíte si to dnes ani pamatovat. Zjednodušeně řečeno: tělo má tzv. emoční paměť, hluboké a opakované emoční prožitky má v sobě uložené. Jakmile se dostanete do situace, která může být stejná nebo podobné předchozí zkušenosti (spouštěč nějaké emočně nepříjemné situace), vaše vědomí (mozek) v synergii s podvědomím (duševní procesy) zareagují tak, že se spustí ochranné systémy, aby vás chránily před opakovanou negativní zkušeností. Výsledkem je známá reakce: útok nebo únik, resp. patří k ní ještě jedna, a tou je ustrnutí, čili nečinnost.

    Proto lidí často nerozumí svým reakcím nebo reakcím druhých. Nedovedou si vysvětlit své úzkosti, strachy, projevy smutku nebo agrese. Vždy se jedná o hluboké emoční prožitky, které tělo a podvědomí zná, hlava (mozek) je ale už vytěsnila.

    Jak s tím pracovat

    Možností a metod je spousta, a protože jsme každý naprosto unikátní bytost, vyhovuje každému něco jiného. V první fázi je důležitý rozhovor a někým, kdo vám klade otázky, abyste nahlas vyslovila, kdy se něco děje, za jakých okolností. Neméně důležité je pojmenovat své pocity. Teprve potom je člověk schopen pochopit, proč se mu to děje. Jasné odpovědi na PROČ odhalují souvislosti ve vašem životním příběhu. Po tzv. AHA momentu nastupuje další fáze, a tou je přeměna negativních prožitků na „neutrální.“ Minulost se nemaže ani nezapomíná, ale ani nezametá pod koberec…, důležité je dojít k emočně neutrálním pocitům, a zde jsme u terapeutické práce. Tady už pouhé mluvení nestačí. Emoce musí být správně uchopeny a zpracovány a možností, jak s nimi pracovat, je nespočet.

    „Jsem raději alespoň s ním než být sama

    Ještě se vrátím k tomu, co jste napsala. Tímto výrokem dáváte najevo, že „jdete proti sobě“, i přesto, že se necítíte šťastná, držíte se ve vztahu, který vás neuspokojuje.  Z terapeutického úhlu pohledu tedy dovolíte své duši, aby žila tak, jak nechce. Vnímejte nyní ten paradox – bojíte se, aby vám někdo neublížil, a přitom ubližujete sama sobě…

    Myslím, že by vám hodně pomohlo věnovat se tématům jako sebehodnota, sebepřijetí, sebeláska. Protože se ženami tyto věci často probírám a i já jsem se s nimi vypořádávala, napsala jsem knihu pro ženy, kde se těmto otázkám věnuji.

    Pod odkazy najdete semináře a přednášky, kde mne můžete vidět a slyšet na veřejnosti, pokud byste stála o individuální kontakt, vyhledejte mě.

    SEBEVĚDOMÍ:  https://nakladatelstvi.portal.cz/seminare/psychologicke-kurzy/98181/sebevedoma-zena

    EMOCE A PARTNERSTVÍ: https://nakladatelstvi.portal.cz/seminare/psychologicke-kurzy/98180/partnerske-vztahy-a-komunikace

    Přednáška dne 17.10.2019 v Městské knihovně v Praze spojená s křestem knihy: https://www.mlp.cz/cz/akce/

    Publikace pro ženy, která bude k prodeji od 9.9.2019

    https://www.grada.cz/zeny-klic-ke-spokojenosti-je-v-nas-10372/

    S pozdravem

    Charlotte Benátská