schedule 02.11.2017
Sdílet:  

Proč život není pohádka?

Pohádkami prolínají témata lásky, odvahy, ale i strachu a nenávisti. Většinou dobro zvítězí nad zlem a láska překoná všechny nesnáze. Proč je to v životě  jinak a někdy láska nezvítězí nad zlem?

Odpověď je jednoduchá - život totiž není pohádka. Emoce odvozené ze strachu, především zloba a nenávist, jsou tak silné, že jsou schopné lásku udolat. Někdy se v životě nakumuluje tolik překážek, že je láska nemá šanci překonat.

Paradoxem je, že od útlého dětství po ničem jiném podvědomě netoužíme než po pocitu bezpečí, sdílení a láskyplného přijetí. Žijeme ale ve společenství lidí a záhy naše dětská, čistá a nevinná duše postupně zjišťuje, že láska má mnoho podob. Například, že to je „něco za něco“, že láska může znamenat i bolest, že lásku je možné předstírat nebo si ji lze si nějak zasloužit. S takovými zkušenostmi pak později vstupujeme do dospělosti a chceme spokojeně žít. Někdo chce putovat po světě, jiný něco tvořit pro sebe a ostatní. Většina lidí touží s někým žít a sdílet dobré i špatné. Naráží ale na problém.

PARTNERA, KTERÉHO CHTĚJÍ, NEMOHOU NAJÍT NEBO NARÁŽEJÍ NA PROTĚJŠKY, KTEŘÍ JIM LÁSKU NECHTĚJÍ NEBO NEUMĚJÍ PROJEVOVAT.

Důvodem je chybné myšlenkové nastavení a pojetí lásky jako takové. Setkají se pak dva lidé, kteří přicházejí s rozdílnými představami o tom, co je šťastný život a láskyplný vztah. Nemají šanci vztah emočně naplnit a ten se zpravidla po nějaké době rozpadá.

KDY LÁSKA NEMÁ ŠANCI

 • Když milujeme někoho, kdo si nás nezaslouží a ubližuje nám
 • Když milujeme příliš. Jsme závislí na dětech nebo partnerovi
 • Když si myslíme, že láska znamená, že druzí budou dělat to, co chceme my
 • Když se jí snažíme ovládat
 • Když si ji budeme nárokovat a sami nic nedávat
 • Když jsme nezažili bezpodmínečnou lásku v začátcích našeho života

KDY LÁSKA KVETE

 • Především tehdy, když ji mám ve svém srdci
 • Když si vážím sám sebe
 • Když ji sdílím - mám touhu se dělit s ostatními o cokoli, ať se jedná o duševní či materiální hodnoty
 • Když jsem schopen poskytnout určitou míru svobody partnerovi i dětem
 • Když nemám strach, že mi ji někdo může vzít

Lásku, která překoná všechny nesnáze, lze v našem srdci probudit. Nikdy není pozdě začít uzdravovat chybné naprogramování této nejzásadnější lidské emoce. Klíčem k uzdravení je pochopení, přijetí a odpuštění. Sobě a nejbližším lidem, kteří nám lásku nedali, protože tu pro nás nebyli nebo to prostě neuměli.

Pohádka bez lásky není tou správnou pohádkou. Zkusme překonat sami sebe a lásku nezatracovat. Mí klienti říkají, že pocity úlevy, smíření a osvobození jsou nepopsatelné. Záhy pak nalézají „ty správné partnery“, protože je to podvědomě přivede k stejně smýšlejícím lidem. Těm, kteří jsou ochotni víc dávat než brát…

Sdílet: